Bělení zubů

Estetická stomatologie se dnes stala základní součástí moderní stomatologie. Až 70% z lidí by si přálo mít zuby jasnější, bělejší a světlejší. Rozdávat hezký úsměv patří k dobrému společenskému postavení. Bělení zubů je technika prováděná pod profesionální kontrolou zubního lékaře či zubní hygienistky a s úzkou spoluprácí pacienta.

V poslední době je bělení zubů velmi žádaným zubním ošetřením.  Může být řešením u zubů zbarvených v důsledku zevních příčin (kouření a žvýkání tabáku, některé potraviny a nápoje - černý čaj, červené víno, káva, špatná ústní hygiena, dlouhodobé výplachy úst desinfikujícími přípravky) a někdy také vlivem vnitřních příčin (některá antibiotika, fluoróza, systémové choroby, stárnutí zubů). Úspěšnost, délka a druh léčby tak závisí především na výše uvedených příčinách.

Principem bělení zubů je aplikace bělícího gelu na povrch zubu. Pomocí přípravků používaných pro bělení dochází k rozrušení viditelných organických pigmentů v povrchových vrstvách skloviny zubů, které způsobuje optické zprůhlednění a projasnění barvy zubů. Bělení zubů pod odborným dohledem je bezpečné a nepoškozuje zubní sklovinu. Zuby však mohou být v době bělení a několik týdnů po něm citlivější. Citlivost po bělení je dočasná a lze ji snížit fluoridací a používáním přípravků proti citlivosti pro domácí péči (speciální zubní pasty a gely).

Před vlastním bělením zubů doporučujeme provedení hloubkového čištění zubů technikou air-flow, při které se odstraní s povrchu zubů pigmentace  a usazeniny.


V naší zubní ordinaci provádíme:

1) Ordinační bělení zubů studeným modrým světlem - speciální lampou Beyond Polus Whitening Accelerator 
V ordinaci strávíte přibližně 60minut. U bělených zubů se nejdříve izoluje dáseň pomocí speciálního přípravku, pak se na bělené zuby nanese bělící gel, který se aktivuje do účinné podoby lampou Beyond Polus emitující světlo v modrém spektru a tento cyklus se 3x opakuje. Výhoda ordinačního bělení zubů spočívá hlavně v rychlosti dosažení požadovaného výsledku. Kvůli nákladům spojených s pobytem pacienta v ordinaci po celý čas výkonu a nutnosti použití speciální lampy k urychlení procesu bělení, je ordinační způsob bělení zubů také nejdražší. K výraznému posunu barvy chrupu ke světlejším odstínům dochází většinou již při jednom sezení v ordinaci. Pro dosažení a stabilizaci požadoveného efektu je dobré bělení zopakovat.

2) Domácí bělení bělícími gely v individuálně zhotovených silikonových nosičích po dobu přibližně  1-2 týdnů.
Po úvodním vyšetření, nastolení dokonalé dentální hygieny a profesionálním čištění technikou "air flow", kterou doporučujeme před bělením zubů téměř vždy, se v ordinaci udělají otisky vašeho chrupu a následně Vám bude v zubní laboratoři zhotoven silikonový nosič. Do tohoto nosiče pak nanášíte bělicí gel ze stříkačky, kterou od nás dostanete a nasazujete si ho na bělené zuby podle použité koncentrace bělícího přípravku na 30 minut až na několik hodin denně. V závislosti na původní barvě zubů a odstínu, kterého chcete dosáhnout, pak bělíte zuby v průměru 10 až 14 dnů i déle.

3) Kombinované bělení - pokud nejste plně spokojeni s odstínem po vybělení v ordinaci, je možné zhotovit nosič pro domácí bělení a po provedeném bělení ordinačním, které proces zesvětlení nastartovalo, můžete v bělení pokračovat doma jak je popsáno výše.

4) tzv. "vnitřní bělení" mrtvých a silně zbarvených zubů (nutné 2 návštěvy)

 

Před bělením zubů Po bělení

Před bělením

Po bělení

 

Trvanlivost konečného výsledku závisí na výchozí barvě a dodržování tzv. bílé diety. Kouření cigaret, pití červeného vína, kávy, coly, čaje a potravinová barviva trvanlivost účinku zkracují.

Odborníky doporučované pomůcky pro ústí hygienu za skvělé ceny zakoupáte u nás nebo zde: